Czy można wywołać ładną pogodę winem?
Nie wiem ale przynajmniej PRÓBOWAŁEM.

Coś udało mi się na pewno, bo właśnie taka pochmurna pogoda jak dziś towarzyszyła mi w czerwcu w Portugalii – jakiś czynnik łączący jest.
Czemu 🌞 próbowałam wywołać akurat tym winem? Ano dlatego, że Vinho Verde właśnie za wiosenne/letnie wino uchodzi. Po części przez to, że jest/bywa bardzo młode, świeże, dopiero co „doszło”, jest jednym z pierwszych jakie wychodzą na rynek w danym roczniku. A po części przez to, że jest to wino idealne na lato. Ma mały procent alkoholu, jest lekkie w smaku, niezobowiązujące. Vinho Verde (poprawna wymowa: Winju Werd, ale nie wymawiaj tak bo i tak nikt w Polsce tak nie mówi i nie skuma o czym mówisz, raczej Winio Werde po naszemu) czyli wino „zielone”. „Zielone” z uwagi na przytoczone wcześniej cechy.

Vinho Verde

To akurat kosztowało poniżej 20 zł i w pełni wpisało się w moje oczekiwania a raczej ich brak. Prawie nie ma aromatu, a jeśli na upartego go poszukać pachnie ligniną/gazą. W ustach też prawie go nie ma. Oprócz odrobiny kwasowości, cytrusowej nuty, odrobinki goryczy i pewnej dozy słodyczy (mimo, że wytrawne), to wszystko co składa się na smak, ALE TO BARDZO DOBRZE! To wino ma pozostawiać przestrzeń, właśnie to wino powinno pozostawiać przestrzeń! Jest to świetny aperitif w upalny dzień, jest to świetne wino żeby wypić go dużo a się nie upić (wiem
bez sensu argument), ono nie ma sycić, najadać. To nie ma być suta kolacja z deserem w jednym, jak często bywa w przypadku Primitivo, a tym bardziej w wersji appassimento – wypijesz kieliszek i wszystkie zmysły zatkane na full. To jest zupełnie inna kategoria, inne zastosowanie. Wino proste, szczere, tanie. Wino, które ma odświeżać, które ma zaostrzać apetyt, które ma pozostawiać miejsce!

Jak to w przypadku tematyki wina bywa, zielone wino, czyli białe, bywa także różowe i czerwone😂 Różowe jeszcze w Polsce kupisz. Czerwonego próbowałem tylko w Portugalii i nie widzę na nie potencjału u nas. Jest jak lekko musujące Bożole/Bardolino. A żeby było jeszcze łatwiej, jest jeszcze inna kategoria Vinho Verde, bardziej ambitnych, bez bąbelków, które mogą nawet dojrzewać To tak tylko, żeby uprościć całą sprawę😂
Lubicie VV?😜


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.